Jdi na obsah Jdi na menu
 


Wayne Rooney se narodil v Liverpoolu. Vyrůstal v rodině, která fandila z celého srdce Evertonu. Rooney žil v třípokojovém bytě spolu s rodiči Jeanette a Waynem seniorem a s dvěma mladšími bratry - Grahamem a Johnem. Už v brzkém věku se ukázalo, že Wayne je v něčem trochu jiný. Když mu bylo 9 let, všiml si ho skaut Evertonu Bob Pendleton, když Rooney nastřílel za jednu sezónu ve Waltonu v Kirkdale Junior League 99 branek. Poté ho získala akademie Evertonu.

Rooney stoupal výkonnostně výš a výš a když mu bylo 15 let, zahrál si za anglickou reprezentaci do 19 let. Tehdy začaly mít o Rooneyho zájem špičkové kluby z Premier League včetně Manchesteru United, který údajně chystal za 16-letého hráče nabídku 5 miliónů liber, nakonec ale žádná nabídka nebyla. V 16-ti letech také odehrál první ligový zápas proti Manchesteru United, když přišel jako střídající hráč a obránci Red Devils měli co dělat, aby mladý talent uhlídali.

V srpnu sezóny 2002/2003 vstřelil vítězný gól Evertonu v zápase proti Arsenalu. Na konci roku 2002 získal Wayne cenu BBC Young Sportsperson of the Year. V únoru 2003 odehrál svůj první zápas za anglickou reprezentaci, když v zápase Anglie s Austrálií přišel na hřiště jako střídající hráč. Stal se tak nejmladším hráčem, který reprezentoval anglickou fotbalovou reprezentaci.

Svůj první reprezentační gól si na své konto připsal 17. září 2003 v zápase s Makedonií. Svými skvělými výkony v reprezentaci i v klubu si vysloužil pozvánku na EURO 2004 do Portugalska. Celou Anglii zachvátila Roo-mánie. Na mistrovství Evropy si "Roonaldo" připsal tři branky ve čtyřech utkání (trefil se v zápasech proti Švýcarsku a také proti Chorvatsku, kterému dal dokonce dvě branky). Rooney se tak stal vedle Beckhama a Owena dalším symbolem anglického fotbalu. Trenér anglické reprezentace Sve-Goran Eriksson Rooneyho označil jako největší fotbalový talent od dob Pelého. Ve čtvrtfinále EURA 2004 v zápase proti Portugalsku se Wayne zranil už po patnácti minutách hry a zápas nedohrál, Anglie nakonec po penaltách vypadla.

Everton si chtěl Rooneyho pojistit na další roky a hráči nabídl nový pětiletý kontrakt. Ten ale anglický reprezentant odmítl. Po skvělých výkonech na EURU 2004 přilákal Rooney pozornost špičkových světových klubů. Jako první přišel s nabídkou Newcastle, který v srpnu roku 2004 nabízel za Rooneyho 20 miliónů liber. Tato nabídka byla okamžitě zamítnuta. Na to zareagoval Manchester, který Evertonu nabídl 22,5 miliónů liber, ale ani to liverpoolskému klubu nestačilo. Nakonec Manchester United přece jenom získal Rooneyho před koncem přestupního termínu, když 31. srpna hráč úspěšně absolvoval lékařské testy a přestoupil do Manchesteru United za 29,85 miliónů liber.

V klubu z Old Trafford podepsal šestiletý kontrakt. Svůj debut si v rudém dresu odbyl v zápase s Fenerbahce Istanbul v Lize Mistrů 28. září 2004. Rooney se uvedl ve velkém stylu a ve svém prvním utkání za United vstřelil soupeři tři branky. Na konci sezóny 2004/05 se stal nejlepším střelcem United. Na konci sezóny získal cenu PFA Young Player of the Year.