Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemanja Vidic je mladý perspektivní obránce, který začal fotbalovou kariéru ve svém rodném městě. Celkem tři roky nastupoval za tým Sloboda Uzice. V tomto malém klubu hrával natolik dobře, že si ho během krátké doby všimly největší kluby bývalé Jugoslávie. Hráč nakonec skončil v Crvene Zvezdě Bělehrad, která tehdy kočírovala celým fotbalem na Balkánech. V 1991 totiž získali nejprestižnější evropskou trofej - titul Ligy Mistrů. V té době svojí kariéru začínaly jména jako Dejan Savicevic nebo Robert Prosinecki.

Proto byl zájem ze strany takového klubu jako Crvena Zvezda pro každého hráče velmi prestižním. Nemanja se v Bělehradu postupně zlepšoval a každým rokem se posouval o velký kus dopředu. Bohužel během prvních 3 let působení v klubu ani jednou nedostal šanci nastoupit za seniory. Co je to tedy za talent, když ani pořádně nehraje fotbal? Aby mohl dosáhnout něčeho velkého ve světovém fotbalu, musel hrát pravidelně.

V sezóně 2000/01 odešel na hostování do Spartaku Subotica. Cíl tohoto zapůjčení byl jasný: hrát možno co nejlépe a vrátit se do Crvene Zvezdy co nejrychleji. Ve Spartaku pohrál pouze jednu sezónu a ukázal, že je hráčem světové třídy. Hrál v týmu první housle a v 27 zápasech zazdil soupeřovy brankáře celkem 6krát, což je vzhledem k postu, na kterém Nemanja hraje, velký úspěch.

Veškeré pochyby byly umlčeny a Vidic byl připraven nastoupit za ?Red Star?. V sezoně 2001/02 dostal první příležitost hrát v A-týmu, a té se ihned chopil. Téměř okamžitě se stal oporou základní 11 týmu a nastoupil 22krát, přičemž střelil dva góly. Další sezóna byla ještě lepší. 25 zápasů a 5 gólů. V zemi se o něm začalo hodně mluvit, stal se ligovou hvězdou i oblíbencem fanoušků. Sezóna 2003/04 byl pro něj v Bělehradu poslední. Střelil 5 branek v 20 zápasech.

Tehdy se o něj začal zajímat moskevský Spartak. V ruské lize je z každým rokem víc a víc kvalitních hráčů, neboť Rusové lákají především velkými penězi. V případě Nemanje ale o výdělek ani tak nešlo, spíše to byla šance dostat se na přestupovou stanici k západoevropským velkoklubům. Crvena Zvezda ale prodávat své eso nechtěla. Spartak je přesvědčil až nabídkou ve výši 6 miliónů ?. Stal se tak nejdražším obránce Ruské Extraligy.

V Rusku se hraje jinak než ve zbytku fotbalové Evropy. Sezóna začíná na jaře a končí na podzim, což byla pro Nemanju velká změna. V první sezóně hrál 12krát a střelil 2 góly. Pro Srba to byla velice náročná sezóna, neboť ihned co skočila srbská fotbalová liga, nastoupil Nemanja do ligy ruské, která zrovna začínala. Přesto předvedl solidní výkony a ve Spartaku z něho byli nadmíru spokojeni.

Rok 2005 byl pro Nemanju posledním v Rusku. 27 zápasů, 2 góly a skvělá forma v průběhu celého roku. Tak dobrá, že týmy z evropské špičky ihned projevily zájem. Odchod Nemanji byl prakticky zpečetěn, otázkou ale zůstávalo, kdo bude dalším zaměstnavatelem Srbského obránce. Zájemců bylo mnoho, mimo jiné Liverpool, Fiorentina a Manchester United. Nakonec to ale byli Rudí Ďáblové, kdo v tomto souboji zvítězil a za částku pohybující se kolem 7 miliónů liber přešel Nemanja do Anglie.