Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celým jménem Peter Boleslaw Schmeichel se narodil 18.11.1963 v Gladsaxe (Dánsko). Jeho otec Tolek pochází z Polska a je známým klavírním virtuózem. Schmeichel měl být podle přání svého otce také hudební umělec, ale jeho kariéra se ubírala úplně jiným směrem a nutno dodat, že je to dobře. Schmeichel začal s fotbalem ve svém rodišti, kde nastupoval v místním mládežnickém klubu Hoje Gladsaxe. Tam nastupoval diky své výšce, dnes už v nemyslitelné roli útočníka. Tehdejší trenéři, mezi kterými byl i jeho dnešní tchán Sven Aag Hansen, ale usoudili , že je až moc neohrabaný a nebezpečný svému okolí a proto ho přeřadili na post brankáře a udělali dobře. Peter začínal chytat se starými zahradními rukavicemi a již tehdy se projevoval jeho neobvyklý styl zákroků, který připomínal spíše zákroky brankářů v házené.

Jako amatér přešel v roce 1984 do klubu Hvidovre IF. Poměry v dánském fotbale poloviny 80let byly téměř poloamatérské a těžko říct za kolik a zda-li zde byla nějaká přestupová suma. V tomto klubu strávil příjemné 3 roky, nastoupil celkem do 88 zápasů a co je zajímavé, nastřílel 8 gólů. Asi si vzpomněl na své začátky v útoku a proměňování penalt mu nedělalo problém.

Rok 1987 znamenal pro Schmeichela znovu stěhovaní. Tentokrát si ho vyhlídl klub Brondby Kodaň a znovu není jasné za kolik... Důležité, ale je , že se v klubu usadil a dal naplno rozvinout svým schopnostem. V letech 1987 - 1991 nastoupil do 119 zápasu a dal ´pouhé´ 2 góly! S Brondby se stal 4x mistrem Dánska (87, 88, 90, 91), vyhrál Dánský pohár (89) a stal se také fotbalistou Dánska pro rok 1990. Od roku 1988 začíná také jeho reprezentační kariéra. Tehdy přijel na evropský šampionát do Německa jako náhradník, ale když Troels Rasmussen hned v první utkání obdržel 3 branky poslal trenér Sepp Piontek do brány tehdy neznámého nováčka Petera Schmeichela. Šampionát z celkového pohledu pro Dánsko nebyl úspěšné, protože reprezentace skončila už v základní skupině.

Zájem Manchesteru United se vystupňoval v roce 1991 a Peter se stěhoval, i když jeho snem po dlouhá léta byla Italská Serie A. Tady už to není s přestupovou částkou nikterak záhadné - činila 650 tisíc Liber a jak se traduje po této nabídce se funkcionáři Brondby posadili na zadek a kývli bradami.

Peter ještě netušil, jakou příchuť bude mít nastávající sezona 91/92. Soupeřům trvalo 5 zápasů, než ho poprvé v barvách MU prostřelili.Ve své první sezoně odchytal 40 zápasů za Manchester United a první jeho úspěch v tomto klubu je vítězství v Superpoháru UEFA (1991). Z tohoto roku je také známá příhoda, kdy se ze zranění zotavoval náhradník Gary Walsh a Mark Wilkinson měl prst v dlaze. Schmeichel ale musel odcestovat na kvalifikační zápas MS do Rigy a nastala velice nešťastná situace. Manchester tehdy poskytl svému brankáři soukromé letadlo a byl z toho pěkný poprask, protože před 14 lety to nebyla ještě zrovna běžná praxe - dnes už ano! Vrchol pro jeho reprezentační kariéru přišel na ME1992 ve Švédsku. Schmeichel byl jednou z hlavních postav mužstva, které šokovalo celou Evropu a možná i svět ziskem zlatých medailí. V semifinálovém utkání proti Nizozemsku chytá penaltu slavnému Van Bastenovi no a ani Němci si na něj ve finále nepřišli. Právem byl zařazen do All Stars týmu tohoto ME.

V témže roce se umísťuje na 1.místě v anketě IFFHS o nejlepšího brankáře světa. Můžeme tedy říct, že přestup do Manchesteru United mu pro začátek přinesl štěstí. V roce 1993 vyhrává s Manchesterem svůj první titul PL. Opět je to pro něho výjimečný rok. Dostává se mu několika individuálním oceněním. Obhajuje vítězství v anketě o nejlepšího brankáře světa a stává se opět nejlepším fotbalistou Dánska. Obhájení titulu PL následuje v roce 1994 a jako třešnička na dortu je i Anglický pohár. Ovšem tato sezona má i svojí špatnou stránku. V lednu 94 málem přišel o práci v Manchesteru United, když v zápase proti Liverpoolu, United nejdříve vedli 3:0, ale toto vedení ztratili a remizovali na konečných 3:3.

Schmeichel po tomto zápase řekl: ´Ferguson byl po zápase úplně bez sebe a vytkl mi všechno, co jsem udělal. Nakonec jsem ztratil nervy. Byla z toho hrozná hádka, ve které jsme nevynechali ani osobní urážky. Řekl jsem ty nejpříšernější věci. Zpochybnil jsem jeho manažerské schopnosti a řekl jsem mu, že je psychicky nevyrovnaný. Byl úplně nepříčetný vzteky. Okamžitě jsem zavolal svého agenta Rune Haugeho a řekl mu aby mě hledal nový klub.´

Druhý den prý Ferguson nepřišel na trénink a až další den se mu Schmeichel omluvil. Jak sám říká, jediný důvod proč ho tehdy Alex Ferguson nevyhodil byl ten, že Peter přemohl svou pýchu a sám se omluvil. Ferguson ale také tušil jak je pro tým tento brankář nepostradatelný a také se mu nechtělo se ho vzdát.

O 5 let později se to ukázalo.. Přichází sezona 1994/95 v Lize Mistrů hrál MU proti Barceloně. V ´předbosmanovské´ éře ještě platilo pravidlo o omezeném počtu cizinců na hřišti a trenér Alex Ferguson si myslel, že jiné hvězdy bude potřebovat víc a Petera nepostavil. Debakl 4:0 ukázal jak je Schmeichel důležitý! V další sezoně se stala málo vídaná věc. V září 1995 roku hlavičkovým gólem do sítě Rotoru Volgograd v Poháru UEFA zachránil Manchesteru jeho pohárovou neporazitelnost táhnoucí se od roku 1956. Jak moc je potřebný ukázal znovu v témže roce, když se postaral o klubový rekord - nedostal gól 1135 minut a vyhřezlá plotýnka způsobila, že si musel 8 kol odpočinout. Do brány se postavil Gary Walsh a MU z 8 zápasů vyhrál jen čtyři a přišel o titul.

Ten se ale United vrátil v sezoně 95/96 a následně i v sezoně 96/97. V těchto 2 sezonách odchytal Peter 72 zápasů a výraznou měrou k titulům dopomohl! Přichází úžasná kapitola Schmeichelova života. Před sezonou 98/99 se začínají rojit zprávy o tom, že si bude muset Manchester hledat po sezoně nového brankáře. Spoluhráči sice Petera přemlouvají, aby zůstal, ale několik chyb, které v první půlce sezony udělá ho utvrzuje v tom, že skonči. Rojí se spekulace o tom, že si chce zachytat svou vysněnou Serii A, ale jsou to pouze nepotvrzené informace. Při prohlášení o svém konci v Manchesteru United slibuje fanouškům vítězství v LM.

Tyto řeči se zdají velkohubé, ale průběh sezony všem pomalu zavíral ústa. Fantasticky odchytal druhý semifináloví zápas FA Cupu proti Arsenalu, kdy předvedl několik úžasných zákroků a v prodloužení chytl penaltu. Velice dobře také chytal infarktové finále proti Bayernu Mnichov. Svůj slib fanouškům splnil do puntíku a po 8 strávených letech v našem klubu se rozloučil.

S fotbalem však neskončil od roku 99-01 chytal za Sporting Lisabon a získal s ním 1titul. Následovalo angažmá v Aston Ville a dále v konkurenčním Manchesteru City. Zde už tak úspěšný nebyl.

Zajímavosti

Schmeichel si po celou dobu zakládal na svoje soukromí, téměř se vyhýbal skandálům. V roce 1999 byl vyfocen na pláži jak si užívá rodinné idylky a noviny k němu moc přívětivé nebyly, protože to bylo v době kdy v brance jistotou zrovna nezářil. Další zajímavostí je , že se stal prezidentem klubu Hvidovre, ve kterém působil. Schmeichel si opravdu velice zakládá na rodinném životě a říká, že svět fotbalu a svět doma je pro něho zcela rozdílný a dělí jej velkou tlusto čárou. Má ženu Bente a dvě děti - syna Caspera a dceru Cecílii. Kvůli dětem se dokonce chtěl v průběhu působení v MU vrátit zpět do Dánska, ale naštěstí z toho ustoupil. Casper se stejně jako otec věnuje Fotbalu, také jako brankář, ale zatím nemá větší úspěch. Se svojí ženou Bente se neseznámil jako brankář, ale jako hudebník. Seznámili se na jedné rodinné návštěvě vyprovokované spoluhráči při, které Peter hrál na housle a Bente svojí hrou okouzlil. Jak už jsem psal Bente je dcera Svena Aag Hansena, což je trenér, který trénoval Gladsaxe v době začátků Petera Schmeichela. Ač má velice, ale velice velké ruce - má obrovský talent po otci.

Umí hrát na housle, klavír, bicí a kytaru. Večer před těžkým zápasem se prý nejlépe odreaguje hrou na klavír. Dokáže zahrát téměř vše do Billyho Joela až po Beethovenovy sonáty. Je vynikajícím kuchařem a milovníkem piva. I jeho bývalí spoluhráči uznávají, že jeho speciality z mletého masa jsou výborné. On sám se nebrání téměř žádnému jídlu. Opravdu ale miluje Itálii a italská jídla k tomu se vztahuje i jeho další rituál, který dělával před zápasem - vařil si jakékoliv italské těstoviny, které opravdu miluje. Schmeichel byl velký perfekcionista. Na tréninku byl velice pečliví a vždy si rád vybíral hráče, kteří na něj budou střílet. Podle spoluhráčů výběr probíhal taháním sirek a hráč, který si vytáhl nejmenší sirku - měl zkažený trénink, protože věděl , že se mu trénink pořádně protáhne.

Přesto, že na hřišti působil velice důležitě a někdy až naštvaně (neměl problém seřvat někoho, včetně protihráčů), měli ho spoluhráči v oblibě. Noviny mu přezdívaly ´Velký Dán´, spoluhráči ´Schmikes´.